Bu haber, emekliler için: Neden mi düşük maaş alıyorsunuz? Herşey 2008’de çıkartılan o yasa ile başladı

Ekonomist Prof. Dr. Aziz Çelik, bu yasanın emekli aylıklarını sistemli bir şekilde düşürdüğünü belirtiyor. Çelik’e göre, bu yasa ile emekliliğe erişim güçleştirilmiş, emekli aylıklarının düşmesi sağlanmıştır.

Çelik’e göre, emekli aylıklarının hesaplanmasında ve ödenmesinde etkili olan güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranı gibi faktörlerin 2008 yılında düşürüldüğü ifade ediliyor. Güncelleme katsayısının ve aylık bağlama oranının düşmesiyle birlikte emekli aylıklarının düşüşü hız kazanmış.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel ise, 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunun çıkarılmasaydı bugün en düşük SSK emekli maaşının çok daha yüksek olacağını belirtiyor. Tezel’e göre, bu yasa çıkarılmamış olsaydı bugün en düşük SSK emekli maaşı yaklaşık 25 bin TL olacaktı.

DİSK Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender ise, Türkiye’de 16 milyonun üzerinde emekli ve hak sahibinin olduğunu ve bunların yaklaşık 11 milyonunun 10 bin TL’nin altında maaş aldığını ifade ediyor. Kalender’e göre, 2008’den sonra çıkarılan yasa ile kök aylık ücreti düşürülmüş ve en düşük emekli aylıkları 6 bin-7 bin 300 lira arasında değişmektedir.

Sonuç olarak, haberde emeklilerin düşük maaş almasının temel nedeninin 2008’de çıkarılan 5510 sayılı yasa olduğu ve bu yasanın emekli aylıklarının düşmesine sistemli bir şekilde katkı sağladığı vurgulanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x