Bakan Yumaklı Duyurdu: Yerli Şeker Pancarı Tohumları Tescil Edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 30 yıl önce Türkşeker’e bağlı Şeker Enstitüsü’nde başlayan bilimsel çalışmalar, yerli şeker pancarı çeşidi geliştirme konusunda son yıllarda hız kazandı. Bu çerçevede, Türkşeker ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Songül Gürel ve Prof. Dr. Ekrem Gürel ile Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Baloğlu arasında ‘Hastalık ve Zararlılara Dayanıklı Yerli ve Milli Şeker Pancarı Çeşitlerinin Islahı ve Tohum Üretimi’ başlıklı bir protokol imzalandı.

Moleküler biyolojik yöntemleri kullanılarak kalite ve verimin en üst düzeyde olacağı, hastalık ve zararlılara dayanıklı yerli şeker pancarı çeşitlerinin geliştirilmesine yönelik atılan adımlar sonucu Ocak 2022’de üretim izinleri alınan ‘Türkşeker 2023’ ve ‘Türkşeker 2053’ adlı şeker pancarı çeşitleri, Uluslararası Yeni Bitki Çeşitlerinin Korunması Birliği kriterlerine göre, 4 Nisan 2024’te tescil edildi. Böylelikle her iki çeşit de Milli Çeşit Listesi’ne kaydedilmiş oldu. Tescillenmiş çeşitlerin tohum üretimine 2024 itibariyle başlanırken; 2025 ve sonraki yıllarda bu yerli şeker pancarı çeşitleri Türk çiftçisi ile buluşacak. Yerli şeker pancarı tohumu üretiminin yaklaşık 7 yıl içinde hem Türkiye’nin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek hem de ihraç edilecek bir düzeye erişmesi bekleniyor.

‘GELECEK YIL TOPRAKLA BULUŞACAK’

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, konuyla ilgili değerlendirmesinde uzun yıllardır hayalini kurdukları yerli şeker pancarı tohumunun tescil edilmesinin önemine vurgu yaptı.

Çalışmalarda emeği olan üniversite hocalarına ve Türkşeker çalışanlarına teşekkür eden Yumaklı, “Türkiye tohumculukta dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Her geçen gün de sıralamada yukarı çıkıyoruz. İnşallah gelecek yıl yerli şeker pancarı tohumlarımızı toprakla buluşturacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x